KOLTUK TAMİRİ

Koltuk Tamiri

Atölyemizde her model koltuk takımı döşeme ve koltuk tamiri işlemi yapılmaktadır. Limon koltuk döşeme atölyesi olarak amaç iş yapıyor olmak değil kaliteli hizmeti insanlara sunmak ve oluşabilecek sorunları çözmektir.

Koltuk tamiri sektörümüzde genel bir kavramdır. Koltuk yüz değişimi, koltuk döşeme ve koltuk tamiri aynı anlam için kullanılabilir. Genelde müşterilerimizin kast ettiği ise koltuk takımının iskeletindeki  kırıkların onarılması, mekanizma veya makasındaki bozulmanın onarılması veya herhangi bir arızasının geçici bir çözümle onarılmasıdır.

Koltuklarınızda bu veya benzeri bir sorununuz var ise koltuk tamir atölyemizi arayarak hem fiyat bilgisi hemde fikir alabilirsiniz.

Koltuk takımlarının ahşap iskeletlerinde zaman zaman kullanıma bağlı olarak kırılmalar olabilir. Bu kırılmalar sadece kullanıma bağlı değil koltuk takımında kullanılan iskeletin ağacının yetersiz olması veya yapılırken gerekli malzeme kullanılmadan özenilmeden yapılmasından da kaynaklanmaktadır.

Bu gibi durumlarda oluşan ağaç kırılması veya eklem yerlerinden kopmasında tamirat mümkün olabilir fakat tamir edilemeyecek yerlerde kırılma olması takımın komple yüz değişimine de girmesine neden olabilir. Bu nedenle koltuk takımının iskeletinde kullanılan ağacın sağlamlığı ve işçiliğin kaliteli olması çok önemlidir. Koltuk takımına verdiğiniz onca para boşa gidebilir.

koltuk tamiri

Yukarıdaki resim daha önce yapmış olduğumuz ve kırık iskeletlerde standart olarak uyguladığımız iskelet tamiri

Koltuk tamiri işlerinizde adreste çözüm sunmaya çalışıyoruz. Adreste çözüm sunabilmemiz için koltuk iskeletinde oluşan kırılma ve eklem yerlerinde oluşan sallanmalara müdahale edilebilir bir noktada olmasıdır. Böylece hem hızlı hemde ekonomik olacaktır. Koltuk tamiri işlerinizde eğer ki yerinde olmayacak ve takımın atölyeye gelmesini gerektiren bir durum var ise maliyet açısından da daha yüksek olacaktır.

Çok uygun fiyatlara alınan koltuklarda üretici mutlaka ki malzemeden kısacaktır. Buda kalitesiz bir ürün ortaya çıkması demektir. Böyle ürünlerin kullanım süresi ne yazık kı 1 yıl bile sürmemektedir. Sanki uzun yıllar kullanılmış gibi deforme olup iskeletinde kırılmalar, süngerinde çökme ve kumaşında deformasyon oluşmaktadır. Sizde yeni koltuk almak durumunda kalacaksınız. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için koltuk takımı alırken sadece fiyatına bakmamanız önerilmektedir. Süngerin, kumaşın ve iskeletin kalitesi mutlaka kontrol edilmeli veya güvenilir kurumsal firmalar tercih edilmelidir.

İşimize ve müşterilerimize değer vererek yapıyoruz. Koltuk tamiri ihtiyaçlarınızda Limon koltuk ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Koltukların Ayaklarını Yükseltebilirmiyiz ?

Ev hanımları genelde temizlik esnasında koltuk takımlarının altlarını temizleyememekten şikayet ederler. Bu nedenle model olarak yüksek ayaklı koltukları tercih ederler veya koltuklarının ayaklarını değiştirip yüksek bir ayak taktırmak isterler.  Peki böyle bir şey mümkün mü?

Evet mümkün. Koltuklarınızın ayaklarını değiştirerek daha yüksek bir ayak taktırabilirsiniz. Bu değişimin yapılamayacağı koltuk modelleride var. Bu nedenle size koltuklarınız için net bir şey söylemek için en sağlıklı olanı görüp de bilgi vermek. Bazı yataklı veya sandıklı koltuk modellerinde bu değişim olmayabiliyor.

Koltuk Ayaklarının Modelini Değiştirebilirmiyiz ?

Koltuk takımınızın iskelet yağısına uygun olarak bu değişim mümkündür. Ustamızın size sunacağı ayak modellerinden ahşap, metal veya plastik olan seçeneklerden herhangi birini koltuğunuza taktırabilirsiniz.

Koltuklarınızın ayakları deforme oldu ve farklı bir ayak modeli takmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Koltuklarınıza hangi ayak modeli olur, montajı ile ilgili sorun çıkar mı çıkmaz mı bu bilgileri alarak karar verebilirsiniz.

Zaten koltuklarınızın ayakları alçak hem daha yüksek hemde farklı bir ayak modeli ile de değişim yapılabilir.  Burada dikkat edilecek nokta ayak değişimi sonrası koltuğunuzun kullanımı zarar görürmü veya oturum kısmı çok fazla yüksek atar mı?

Koltuk döşeme ustamızı arayarak tüm bu sorunlara yanıt bulabilirsiniz.

Ayak Kırılmalarına Çözüm

Koltuk takımlarınızda bir başka ayak değişim sebebi ise kırılmalar olmaktadır. Gerek ahşap ayaklarda, gerek metal ayaklarda gerekse plastik ayaklarda zamanla kullanıma bağlı oluşan kırılmalar sonucu da değişim yapılması gerekebilir.  Bu kırılmalar bazen ayaklarda bazen ise ayağın koltuğa vidalandığı kısımlarda oluşmaktadır. Ayak kırılmaları koltuğu bir yerden başka yere taşıma esnasında veya temizlik için sağa sola çekiştirmeler sonucu oluşabilir. Peki bu konuda sizlere ne çözüm sunuyoruz

Ahşap Ayaklarda 

Ahşap ayaklar yapısı itibarı ile sağlamdırlar fakat buna rağmen zamanla kullanıma bağlı olarak farklı sebeplerden dolayı kırılmalar oluşmaktadır. Ahşap koltuk ayaklarının kırılması bazen bağlantı noktasından bazen ise hiç olmadık herhangi bir orta noktasından olabilir. Bu gibi bir durum başınıza gelirse pek telaş etmeye gerek yoktur. Çünkü ahşap koltuk ayaklarında kırılma nereden olursa olsun büyük oranda tamiratı vardır.

Orta noktalardan kırılmalarda; ahşap yapıştırıcı ve vidalama sistemi ile sağlamlaştırılabilir. Buradaki ahşap yapıştırıcı mobilyalar için özel kullanılan bir maddedir ve çok sağlamdır. Kırılma ağırlık noktasında dahi olsa eski hali gibi sağlam olabilir. Ağırlık noktalarından kırılmalarda ayağın tamiratı yapılarak sağlamlaştırılsa dahi bu kez o kırık noktasında iz kalacaktır. Bu iz göz zevkinizi  bozuyor ise zımpara ve ahşap boyası yapılarak bu kötü görüntüden de kurtulabilirsiniz.  Limon koltuk ahşap ayağı hem estetik açıdan hemde sağlamlık açısından önermektedir.

Eğer sizinde koltuğunuzun ahşap ayağı var ve kırılma oldu ise eski orijinal hali gibi bir çözüm arıyorsanız Limon koltuk döşeme ve koltuk tamir atölyesi bu konuda da sizlere servis hizmeti vermektedir.

Plastik Ayaklarda

Koltuk takımlarında kullanılan plastik ayaklarda oluşan kırılmalar büyük oranda tamir olmamaktadır. Aslında bu durum ayağın kırılma noktasına göre de değişebilir. Kasaya vidalanan noktalarda oluşan kırılmalar bir nebzede olsa tamirat olabilir fakat ayağın kendisinde oluşan kırılmalar pek tamir olmaz. Genel itibarı ile plastik ayaklar pratik bir yapıya sahip olsada kullanışsız ve kalitesiz bir ayak türüdür. Üreticiler genelde maliyeti düşürmek için plastik ayak tercih ederler. Limon koltuk olarak plastik ayak kullanımını önermiyoruz.

Metal Ayaklarda

Metal ayaklar genelde özel tasarım koltuklarda kullanılan bir ayak modelidir. Metal ayaklarda kırılma kasaya bağlantı noktalarında oluşur. Bunun dışında ağırlık merkezinde kırılmalar olmaz. Ancak eğilme olabilir ki bu eğilmelerde düzeltilebilir. Kasaya bağlantı noktalarında oluşan kırılmalar ise çok sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte bu gibi durumlarda kolayca tamirat yapılabilir. Limon koltuk olarak sağlamlık açısından metal ayak önerebiliriz.

Ayak kırılmalarında genel olarak çözüm vardır. Fakat bazı durumlarda ayağın tamiri olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda ayağı komple değiştirmek gerekir ama aynısını bulabilirsek. Ahşap ayaklarda genelde çözüm bulunur. En kötü ihtimalle birebir aynısı yeni ayak yapılabilir fakat plastik ve metal ayaklarda hazır olarak bulunmak zorundadır.  Böyle bir durumda koltuk takımınızın bütün ayaklarını değiştirmeniz tabiki daha fazla bir maliyete çıkacaktır. Her model ve yapıda ayakların değişimi, tamiratı ve boyası için atölyemizi arayarak fiyat bilgisi alabilir size uygun olması durumunda randevu oluşturarak servis talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul içinde hangi semtte olduğunuz çok önemli değil. Motorlu servisimiz ile günü birlik veya 1-2 gün gibi kısa sürede sorununuz çözülebilir.

Hemen Ara
Whatsapp