Antika Koltuk Döşeme

0

Antika Koltuk Döşeme

Antika koltuk döşeme takımlarınız el emeği ile ince ince işlenerek yapılmaktadır. Antika koltuğun bir diğer adı da klasik koltuktur. Bu modellerde işleme alınmadan önce detaylı olarak müşteri tarafından istenilenler konuşulduktan sonra  istekler doğrultusunda işlem yapılmaktadır. Antika koltuklarda olması gereken koltukların iskeletine varıncaya kadar sökülüp yapılmasıdır. Bunun dışında kasa süngerleri veya içerisinde sünger dışında bulunan ot, pamuk gibi malzemelerinde değişmeden yapılması mümkündür. İki çalışma işleminin dahi ücret farkı bulunmaktadır. Atölyemizde bu modellerin yapılış sıralaması şu şekilde ilerlemektedir.

  • İskeletin kalıncaya kadar  komple kumaş ve süngerlerinin sökülmesi
  • Anlaşma durumuna göre sadece kumaşının sökülmesi de yapılabilir
  • Eklem yerlerinden sıkım ve onarım işlemleri yapılarak eski sağlamlığına kavuşması için 1 gün boyunca işkence dediğimiz sıkım mengenesinde bekletilmesi
  • Talep edilen renge göre usulüne uygun olarak boyanması
  • Zemindeki elastik kolonların yenilenmesi
  •  Süngerlerinin yenilenmesi
  • Kumaşının yenilenmesi
  • Teslimat için ambalajının yapılması

Antika Koltuk Döşeme Fiyatları

Yukarıda resimleri bulunan oymalı koltuklar (antika koltuk) atölyemizde yapılmıştır. Bir üst makalemizde belirttiğimiz maddeler doğrultusunda yapılmıştır. Komple süngerlerinden elastik kolonlarına varıncaya kadar yenilenmiş ve yenileme işleminden önce boya ve cilasıda yapılmıştır. Bu oymalı koltuk döşeme işleminde müşterimizin isteği doğrultusunda Karaca tekstil’ in kumaşları kullanılmıştır. Bu ürünler Ocak 2018 tarihinde yapılmış olup toplam ücreti 7500 lira tutmuştur. Muhtemelen bu makalemizi okuduğunuzda aradan bir kaç yıl geçmiş olacaktır. Bu durumda güncel fiyat için bizimle irtibata geçiniz.

Antika koltuklarda hem işçilik hemde boya işlemi normal koltuk takımlarına göre daha zahmetli olduğu için ücretleri de modern koltuk takımlarına nazaran daha yüksek çıkar. Hatta 2-3 katı daha fazla ücret tutmaktadır.Antika oymalı koltuk takımlarında kumaşından boyasına kadar her aşama ayrı bir maliyet olduğu için sizde bu model koltuklara sahipseniz resimlerini bizim ile paylaştıktan sonra detayları hakkında bilgi vererek fiyat alınız.

Antika koltuklarda fiyatlar neden yüksek olur ?

Antika koltuklarda fiyatların neden modern koltuklara göre çok daha fazla ücretler karşılığında yapıldığını açıklamaya çalışalım.

Söküm işleminden başlayacak olursak, eski kumaşların sökümünde ahşabına mümkün mertebe hiç zarar vermeden yavaş bir şekilde sökülmesi gerekir. Modern koltuk takımının kumaşı yarım günde sökülürken bu koltularda 1 gün hatta daha fazla sürmektedir. Bu nedenle işçilikten fark eder.

İskeletleri sağlam gözükse dahi kumaş söküm işleminden sonra mutlaka iskelet sağlamlaştırma işlemi yapılmalıdır ki bu işlem ortalama 2 gün sürmektedir. Normal takımlarda iskeletinde tamirik bir durum var ise bile bu süre maksimum 1-2 saattir.

Yeniden boyanması veya boya renginin değişmesi demek var olan boyanın kazınması demektir ki bu döşeme gibi tamamen ayrı bir işçilik ve süre gerekir. Normal bir takımlarda böyle bir işlem ya yoktur yada yok denecek kadar azdır. Antika koltuk takımlarında boya süresi 1 haftadır.

Normal bir takımdan daha fazla sünger kullanıldığı için hem zaman olarak hemde maliyet olarak bu koltuklarda diğer koltuklara göre daha fazla işçilik ve sünger maliyeti vardır.

Kumaş döşeme işlemi daha hassas olduğu için çok da yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle bu takımların döşeme işlemi ortalama 1 hafta-10 gün arası sürmektedir. Bu süre modern koltuklarda en fazla 2-3 gündür.

Oymalı koltuklarda kullanılacak kumaşlar genelde şönil ve kadife türü olduğu için kumaş maliyetide fazla tutmaktadır. Şönil ve kadife kumaşlarda 60 tl ile 200 tl arası değişen fiyatlar vardır. Hatta bazı markalarda mt fiyatı 200-300 tl arası değişmektedir.

Bu ücretlerin hepsi üst üste konduğunda normal bir modern takımda komple yenilemede maksimum 4.000 tl gibi bir rakam çıkarken bu rakam antika koltuklarda ortalama 8.000-15.000 tl arası tutmaktadır.

Tabiki bu rakamlar işin gerçekten hakkını vererek, gerekli özen gösterilerek ve kullanılması gereken kaliteli malzemeler kullanılarak yapılması durumunda ortaya çıkan rakamlardır. İşinizi şansa bırakmak yerine facebook ve instagram sayfamızdan yaptığımız ürünleri inceleyip referanslarımıza göz atmanızı öneririz. Karar vermenize büyük fayda sağlayacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

Comments are closed.

Hemen Ara
Whatsapp