Koronavirüse Karşı Koltuk Temizliği

0

2020 yılı bir çok felaket ile birlikte geldi, bunların en büyüğü ise şuan içinde bulunduğumuz koronavirüs vakasıdır. Tüm dünyada olduğu gibi bizleri de evimize kapatan bu salgında bize düşen bir çok görev vardır. Bunlardan biri de koronavirüse karşı koltuk temizliği. Amaç yaşam alanlarımızdan tüm virüsleri temizleyerek sağlıklı bir ortam oluşturabilmek. Yaşam alanlarımız ne kadar temiz olur ise hastalıklardan korunmamızda o kadar etkili olur.

Genel olarak evimizin temizliği bir bütün olarak önemlidir fakat biz kendi alanımız olan koltuk ve mobilyalarda bu konuyu ele alacağız.

Koltuklarınızın temizliğine başlamadan önce üzerindeki tüm minderleri kaldırarak ilk etapta minder altı zemini ve kenar kısımlarını detaylı bir şekilde elektrikli süpürge ile çekelim. Eğer ki koltuklarımız kapitoneli ise düğme içlerine varıncaya kadar süpürge ile çekmemizde fayda olacaktır.

Süpürme işleminden sonra beyaz bez ve beyaz sabun ile koltuğumuzun tüm alanını silelim. Mümkünse ılık su kullanalım. Kimyasal bir çözücüye gerek yoktur. Beyaz bez, beyaz sabun ve ılık su. Temizliğin ilk aşamasında yeterli olacaktır. Bu temizlik esnasında dikkat etmeniz gereken konu ise suyunuz kirlendikçe yenilemeniz ve yeni bir ılık su yapmanız. Kirlenmiş suda bezinizi yıkayarak tekrardan koltuğa sürmenizin bir faydası olmayacaktır.

Diğer önemli nokta ise bezinizin çok ıslak olmaması. Yıkama yaptıktan sonra muhakkak sıkılması gerekmektedir. Beziniz ıslak değil nemli olarak kalmalıdır. Aksi durumda çok ıslak bez ile silerseniz koltuğun süngerine kadar su teması gerçekleşir ve farklı sorunlar ortaya çıkar. Koltuktaki oluşan kötü kokuları nasıl giderebileceğimiz ve bunun başlıca sebepleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buraya TIKLAYINIZ.

Bu temizlikten sonraki aşama ise koltuğunuzun oturum ve sırt minder kılıflarını çıkartarak tavsiye edilen 30 derece sıcaklıkta kılıfları makinede yıkamaktır. Bu yıkama aşamasından sonra kılıflarınızı kurutup takarak kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise yıkanan kılıflarınızı kesinlikle ütülemeyin. Aksi halde kumaşınız astarından ayrılıp kullanılmaz hale gelecektir. Üütüleme konusunda koltuk döşeme ustanız veya kumaşı aldığınız kumaşçınız size yıkamadan sonra kumaşnızı ütüleyebileceğinizi söyledi ise buna uyabilirsiniz. Bizim uyarımız genel oranda kumaş türleri yüksek ısıya karşı dayanıklı olmadığı için bu kategoride olan kumaşları kapsamaktadır.

Koronavirüse karşı koltuk temizliği işlemine devam ederken yukarıda belirttiğimiz tüm datayları uyguladıktan sonra bir sonraki aşama koltuğunuzu ters çevirerek ayak altları ve astarınıda elektrikli süpürge ile tozunu alıp hafif nemli bez ile silerek bu temizlik işlemini noktalayabilirsiniz. Bu temizlik işlemini haftalık olarak düzenli yapmanızda fayda olacaktır. Çünkü eve kapandığımız şu günlerde hem vakit geçirecek bir işimiz olur hemde sağlıklı bir ortamda yaşamaya devam ederiz. Unutmayalım ki ‘EVDE HAYAT VAR’

Soru Cevap

  • Koltuk minderi sökülebilir yani fermuarlı değil ise ne yapılabilir?

Böyle bir durumda yukarıda makalemizde belirtilen adımlardan farklı bir durum söz konusu değil aslında. Sadece sabit minderli koltuklarda oturduğumuz kısım ortadan ikiye ayrık vaziyette durmaktadır. Bu alanın içine zamanla oldukça fazla toz birikerek kirli bir duruma gelmektedir. Bu alanın temizliğini yukarıda belirttiğimiz koşullara uyarak dikkatli bir şekilde temizlemekte fayda olacaktır.

  • Minderlerden çıkan süngerlerin durumu ne derece önemli?

Yıkamak için söktüğünüz oturum ve sırt minderlerinizin ne durumda olduğu da çok önemlidir. Kullanılan ortama bağlı olarak zamanla bu süngerler içerisinde oldukça fazla toz ve bakteri tutmaktadır. Kılıfları yıkanan minderlerin kılıfını takmadan evvel süngerlerin havalandırılması hatta mümkünse eski usulde çırpılarak dövülmesi içerisindeki toz ve bakteriden arınmasını sağlayacaktır. Ardından bir kaç saat açık alanda ( balkon vb..) havalandırılması çok faydalı olacaktır.

Bu havalandırma işleminden sonra mümkünse eğer süngerlerin yüzündeki elyaflarınında yenilenmesi çok faydalı olacaktır. Süngerlerin elyafının yenilenme işlemi için koltuk döşeme atölyemizi arayarak destek alabilirsiniz.

  • Koltuk kılıflarının yıkanmasının salgın hastalığa karşı faydaları nelerdir?

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

Comments are closed.

Hemen Ara
Whatsapp