Klasik Koltuk Döşeme

0

Klasik Koltuk Döşeme

Klasik koltuk döşeme ürünleri farklı ahşap türlerinden yapılmakla birlikte modeller arasında da bariz farklar olmaktadır. Bu koltuk modellerinin ahşabındaki hassasiyet nedeni ile klasik koltuk döşeme işlerinde oldukça yumuşak hareket edilmelidir. Özellikle döşeme işleminden önce eğer ki ahşap kısımlarında boya ve tadilat yapılmayacak ise eski kumaşının sökümü esnasında kenar kısımlara çok hassas davranılmalıdır ki ahşapta çizik, göçük veya boya atması meydana gelmesin.

Klasik koltuklarda bir diğer önemli konu ise kullanılacak kumaşlara uyumlu kordon veya şerit seçimidir. Klasik koltuk döşemelerinde koltukların kenar kısımlarındaki zımba izlerini kapatmak için genelde bir şerit veya kordon kullanmak gerekir. Bu birçok klasik koltuk modelinde böyledir. Burada kullanılacak kordon veya şerit seçiminde kumaşa veya ahşaba yönelik bir renk seçimi yapılmalıdır. Diyebiliriz ki yapmış olduğunuz işin bütün güzelliğini bu şeritler gösterecektir. Klasik koltuk döşeme de şerit renk seçimi bu nedenle çok önemlidir.

Klasik koltuklarda şerit ve kordon yanı sıra modeline göre metal kabara da kullanılmaktadır. Eğer ki metal kabara zımbaların görünmesini engelleyecek gibi görünmüyor ise kesinlikle tercih şerit veya kordon dan yana kullanılmalıdır. Bazı renk kumaşlarda eğer ki uygun renkte şerit veya kordon bulunamıyor ise bunun iki çözüm yolu vardır. Birincisi şeridi kumaşın renginde boyatmak. Diğeri ise koltuğun kendi kumaşından kaytan dikilerek olabilir. Koltuğunuzun modeline göre koltuk koltuk döşeme ustanız sizi yönlendirecek ona göre bir seçim yaptıracaktır.

Klasik Koltuklarda Boya ve Cila Yenileme

Boya klasik koltuklarda çok önemlidir. Bazı müşterilerimiz ürününün özellikle orijinal halinin bozulmaması için boya yaptırmaz fakat boyamak ürünün orijinal haline zarar vermez yeter ki kaliteli bir işçilik ile boyansın.

Boya işlemi iki farklı şekilde ele alınır. Birincisi koltukların kendi renginde boyanması. İkincisi ise renk değişimi olması yani farklı bir renge boyanması. Her iki ihtimal içinde ayrı ayrı bir çalışma gerekir. Bu iki seçeneğinde fiyatları ayrı olmaktadır. Klasik koltuk takımlarında ahşap yoğunluğuna göre işçilik ve malzeme değişmektedir.

İşin Püf Noktası Nedir ? 

  1. Boya yapılmadan önce eski boyanın tamamen kazınması, zımparalanması gerekir
  2. Zımpara işleminden sonra alt astarı sürülmeli bu işlemden sonra boya yapılmalıdır.
  3. Atölye ortamında püskürtme şeklinde boya yapılmalı.
  4. Boya akıtması , çatlak oluşması ve kusma sorunlarına karşı işi ustası yapmalı
  5. Boya işleminden sonra ürünlerin kapalı bir alanda toz olmayan ayrı bir bölümde kurutulmalıdır. Havada uçuşan toz koltuklara yapışıp yüzeyin pürüzsüzlüğüne engellememek için.

Klasik Koltuk Döşeme Fiyatları 

Klasik koltuklarda yapılacak işin detayına göre fiyat çıkmaktadır. Daha net ve doğru bilgi vermek açısından örnek bir klasik koltuk döşeme resmi ile bilgi vermeye çalışalım.  Resimde gördüğünüz koltuk takımı 1 adet 3′ lü , 1 adet 2’li ve 2 adet tekliden oluşmaktadır. Ahşap kısımlarında renk değişimi yapıldı. ücret 2000 lira. Renk değişimi yapılmadan önce altta kalan rengin kusmaması için zımparalanarak boya yapılmıştır Kumaş olarak dakife tercih edildi ve toplamda 1700 lira kumaşı tuttu. Kullanılan kadife kumaşın mt fiyatı 52 liradır. Koltukların komple elastik kolonlarından süngerlerine varıncaya kadar yenilendi İşçilik ve sünger ücreti olarak 3000 lira bir maliyet çıkartıldı. Toplamda 6700 lira gibi bir maliyet çıkmıştır. Bu rakam daha aşağı veya yukarı yönlü çıkabilmektedir. Bu etkenler ise kumaşın mt fiyatı ve ahşap rengidir. Bu veya benzeri bir klasik koltuk döşeme işine ihtiyacınız var ise sizlerde koltuk resimlerini limon koltuk döşeme atölyemiz ile paylaşarak koltuk döşeme fiyatları hakkında size özel fiyatlar alabilirsiniz.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

Comments are closed.

Hemen Ara
Whatsapp